Zasadniczą część sezonu MKS Września zakończył z bilansem 11-1. Podopieczni Zbigniewa Rakowskiego mogą ze spokojem obserwować zmagania pozostałych drużyn i czekać na ostateczne rozstrzygnięcia, które wyłonią rywali w grupie mistrzowskiej. Jakie etapy czekają jeszcze Wrześnian w drodze po awans do 2LM? Zapraszamy do lektury.

1. Faza mistrzowska w strefie wielkopolskiej

Zgodnie z regulaminem rozgrywek, runda mistrzowska przebiegać będzie wedle następujących zasad:

  • trzy najlepsze drużyny z grup A i B stworzą jedną grupę
  • do tej rundy ‘przenoszą’ się wyniki starć pomiędzy rywalami z jednej grupy (jeśli do grupy mistrzowskiej nie awansuje PGE Spójnia Stargard, wówczas MKS Września rozpocznie ten etap z kompletem ośmiu punktów)
  • każda drużyna rozegra 6 spotkań → po dwa mecze z zespołami, z którymi w fazie zasadniczej nie grała (dom/wyjazd)

Terminarz rundy mistrzowskiej ma zostać podany ok. 20 lutego.

W chwili publikacji artykułu (04.02.22) pewne udziału w grupie mistrzowskiej są zespoły: MKS Września, KS Basket Powiat Pilski oraz Wilki Morskie Szczecin. W grupie A o ostatnie miejsce gwarantujące udział w tej fazie walczą zespoły Wiary Lecha oraz Basket Team Suchy Las. W grupie B najbliżej awansu jest Enea Basket Junior Poznań, ale poza nimi w grze są PGE Spójnia Stargard, BC Biofarm Sieraków oraz Tarnovia Basket.

Najlepsze trzy zespoły fazy mistrzowskiej awansują do centralnych rozgrywek o awans do 2LM. Na dokładniejszą ‘ligową matematykę’ (w tym odpowiedź na pytanie ile punktów potrzebujemy, by awansować) przyjdzie czas, gdy poznamy wszystkich rywali i ich ostateczne bilanse.

2. Turnieje półfinałowe na szczeblu krajowym

W krajowych eliminacjach wezmą udział w sumie 24 drużyny (po 3 drużyny z każdej z ośmiu stref). Całość będzie podzielona na dwa szczeble (turnieje półfinałowe i finałowe).

Zgodnie z komunikatem PZKosz z 30 sierpnia 2021r. , turnieje półfinałowe będą wyglądały następująco:

„ Losowanie (…) wyłoni sześć grup półfinałowych, w każdej znajdą się cztery drużyny, po jednej z każdego koszyka:

koszyk 1 – sześć wylosowanych drużyn z pierwszych miejsc w strefach;

koszyk 2 – dwie wylosowane drużyny z pierwszych miejsc w strefach (w grupach A i B), cztery wylosowane drużyny z drugich miejsc w strefach (w grupach C, D, E, F);

koszyk 3 – cztery wylosowane drużyny z drugich miejsc w strefach (w grupach C, D, E, F), dwie wylosowane drużyny z trzecich miejsc w strefach (w grupach A i B);

koszyk 4 – sześć wylosowanych drużyn z trzecich miejsc w strefach.

Do turniejów finałowych awansują po dwie najlepsze drużyny z grup półfinałowych.”

3. Turnieje finałowe

Każdą drużynę, której uda się przebrnąć półfinały na szczeblu krajowym, czeka jeszcze jeden, ostatni etap. Turnieje finałowe, ponownie nawiązując do komunikatu PZKosz, zostaną przeprowadzone wedle poniższej formuły:

„Losowanie przeprowadzone po zakończeniu półfinałów oraz po wyznaczeniu gospodarzy turniejów wyłoni trzy grupy finałowe, w każdej znajdą się cztery drużyny, po jednej z każdego koszyka:

koszyk 1 – trzy najlepsze drużyny z pierwszych miejsc w grupach półfinałowych (…);

koszyk 2 – trzy najsłabsze drużyny z pierwszych miejsc w grupach półfinałowych (…);

koszyk 3 – trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc w grupach półfinałowych (…);

koszyk 4 – trzy najsłabsze drużyny z drugich miejsc w grupach półfinałowych (…).

Prawo gry w 2LM uzyskują dwie najlepsze drużyny z każdego turnieju finałowego.”

Jak widać, przed nami jeszcze bardzo daleka droga. Każde zwycięstwo jest na wagę złota i nie ma mowy o ‘mniej ważnych’ spotkaniach. Ostatecznie do 2LM awansuje sześć ekip i miejmy nadzieję, że MKS Września będzie jedną z nich!

Z takimi Kibicami wszystko jest możliwe! Bądźcie z nami!